Deprecated: Function eregi() is deprecated in /storage/content/72/1008172/prodeep.cz/public_html/intranet/maincore.php on line 18 Deprecated: Function eregi() is deprecated in /storage/content/72/1008172/prodeep.cz/public_html/intranet/maincore.php on line 35 Deprecated: Function eregi() is deprecated in /storage/content/72/1008172/prodeep.cz/public_html/intranet/maincore.php on line 35 Deprecated: Function eregi() is deprecated in /storage/content/72/1008172/prodeep.cz/public_html/intranet/maincore.php on line 36 Deprecated: Function eregi() is deprecated in /storage/content/72/1008172/prodeep.cz/public_html/intranet/maincore.php on line 36 Deprecated: Function eregi() is deprecated in /storage/content/72/1008172/prodeep.cz/public_html/intranet/maincore.php on line 37 Deprecated: Function eregi() is deprecated in /storage/content/72/1008172/prodeep.cz/public_html/intranet/maincore.php on line 37 Deprecated: Function eregi() is deprecated in /storage/content/72/1008172/prodeep.cz/public_html/intranet/maincore.php on line 38 Deprecated: Function eregi() is deprecated in /storage/content/72/1008172/prodeep.cz/public_html/intranet/maincore.php on line 38 Deprecated: Function eregi() is deprecated in /storage/content/72/1008172/prodeep.cz/public_html/intranet/maincore.php on line 39 ProDeep, z.s. - Články: Na co máte nárok jako ZP

Přihlášení

Jméno

HesloZapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.

Rychlé info

Pro přidání zprávy do Rychlého infa, musíte být přihlášeni.

Žádné zprávy.

Navigace

Anketa

Zatím nejsou žádné ankety.
Deprecated: Function ereg() is deprecated in /storage/content/72/1008172/prodeep.cz/public_html/intranet/articles.php on line 38

Na co máte nárok jako ZP

Výhody pro OZP – přehled toho, na co máte nárok.
9.7.2014

Výhody vážící se přímo k průkazům
Průkaz TP (I. stupeň výhod)
– vyhrazené místo k sedění ve veřejných dopravních prostředcích pro pravidelnou hromadnou dopravu osob, s výjimkou dopravních prostředků, v nichž je místo k sedění vázáno na zakoupení místenky
– přednost při osobním projednávání své záležitosti, vyžaduje-li toto jednání delší čekání, zejména stání; za osobní projednávání záležitostí se nepovažuje nákup v obchodech ani obstarávání placených služeb ani ošetření a vyšetření ve zdravotnických zařízeních
Průkaz ZTP (II. stupeň výhod)
– výhody průkazu TP (viz výše)
– bezplatná doprava pravidelnými spoji místní veřejné hromadné dopravy osob (tramvajemi, trolejbusy, autobusy, metrem), sleva 75 % jízdného ve druhé vozové třídě osobního vlaku a rychlíku ve vnitrostátní přepravě a sleva 75 % v pravidelných vnitrostátních spojích autobusové dopravy
Průkaz ZTP/P (III. stupeň výhod)
– výhody průkazu TP a ZTP (viz výše)
– bezplatná doprava průvodce veřejnými hromadnými dopravními prostředky v pravidelné vnitrostátní osobní hromadné dopravě (tzn. MHD, doprava autobusem a vlakem)
– bezplatná doprava vodicího psa, je-li osoba úplně nebo prakticky nevidomá, pokud ji nedoprovází průvodce
Často se ptáte na slevy na různé kulturní a sportovní akce. Žádný legislativní předpis však nedává pořadatelům akcí za povinnost slevu poskytnout. Záleží tedy na pořadateli akce, zda bude průkazy akceptovat a jakou slevu nabídne.
Výhody v dopravě a parkování
– Parkovací průkaz pro osoby se zdravotním postižením opravňuje kromě parkování na vyhrazených místech stát po dobu nezbytně nutnou s autem tam, kde je zákaz stání, pokud tím nedojde k ohrožení bezpečnosti a plynulosti provozu a je-li to naléhavě nutné. Takto označená auta mohou vjíždět na místa se zákazovou značkou s dodatkovými tabulkami „Mimo zásobování“ nebo „Mimo dopravní obsluhu“. V jednotlivých případech a je-li to naléhavě nutné, lze tolerovat i vjezd za značku s dodatkovou tabulkou „Jen zásobování“ nebo „Jen obsluha“.
– Držitelé průkazů ZTP (s výjimkou sluchového postižení) či ZTP/P jsou osvobozeni od poplatku za použití dálnice a rychlostní silnice, neplatí tedy dálniční známku, pokud v autě přímo jedou. Držitelem vozidla všam musí být zdravotně postižená osoba anebo osoba jí blízká.
– Majitel vozidla s přiznaným průkazem ZTP (s výjimkou sluchového postižení) či ZTP/P si dále může bezplatně požádat o vyhrazené parkovací místo v místě bydliště. Zaplatí jen za technickou výrobu označení místa.
Daně
Osvobození od daně ze staveb a jednotek
Držitelé průkazů ZTP a ZTP/P neplatí daně za domy, byty či chaty, které jsou v jejich vlastnictví. Podmínkou však je, že je rodina či sama zdravotně postižená osoba v hmotné nouzi.
Můžete si uplatňovat úlevy na dani z příjmu. Pokud má vaše manželka/váš manžel průkaz ZTP/P a její/jeho roční příjem nepřesahuje 68 000 Kč, lze uplatnit slevu na dani až ve výši 49 680 Kč. Dále se vaše daně z příjmu ročně sníží o 2 520 Kč/ročně, pobíráte-li invalidní důchod I. nebo II. stupně, 5 040 Kč si odečte ten, kdo pobírá invalidní důchod III. stupně, a 16 140 Kč si odečtou všichni držitelé průkazu ZTP/P.
Vrácení DPH při koupi automobilu
Při koupi auta z příspěvku od úřadu práce je možné zažádat na finančním úřadě v místě trvalého bydliště o vrácení daně z přidané hodnoty. U auta zakoupeného v bazaru je třeba mít na paměti, že DPH se vrací (až na ojedinělé případy) pouze z rabatu autobazaru. Držitelé ZTP či ZTP/P jsou také osvobozeni od poplatku na podporu sběru, zpracování, využití a odstranění vybraných autovraků (ekodaň při koupi staršího vozu).

Správní poplatky
– ZTP a ZTP/P – Ověření podpisu nebo otisku razítka na listině nebo na jejím stejnopisu na úřadě – neplatíte 30 Kč za každý podpis nebo razítko. Vydání povolení uzavřít manželství mimo stanovenou dobu nebo mimo úředně určenou místnost – neplatíte 1 000 Kč.
– Vydání povolení učinit prohlášení o vstupu do registrovaného partnerství před jiným než příslušným matričním úřadem – neplatíte 1 000 Kč.
– ZTP a ZTP/P – Neplatí poplatky za vydání stavebního povolení ke změně stavby bydlení 5 000 Kč či 10 000 Kč. Pozor, pokud stavíte novou stavbu, od poplatku osvobozeni nejste.
– Zápis do registru vozidel, jde-li o motorové vozidlo s nejméně čtyřmi koly – neplatíte 800 Kč.
– Vydání řidičského průkazu – neplatíte 50 Kč.
– ZTP a ZTP/P případně rodiče ZP dětí – Schválení technické způsobilosti vozidla po přestavbě nebo schválení technické způsobilosti jednotlivě vyrobeného nebo dovezeného samostatného technického celku anebo za schválení užití vozidla k výcviku v autoškole – neplatíte 1 000 Kč.
Místní poplatky
– Poplatek ze psů se platí za psy starší 3 měsíce (pro nevidomé, závislé na péči a ZTP/P) – neplatíte až 1 500 Kč za psa ročně.
– Poplatek za lázeňský nebo rekreační pobyt nehradí osoby nevidomé, závislé na péči, s průkazkou ZTP/P a jejich průvodci ZTP/P a průvodci neplatí poplatek za povolení k vjezdu s motorovým vozidlem do vybraných míst a částí města.
Rozhlasové a televizní poplatky
Od rozhlasového a televizního poplatku jsou osvobozeny osoby s úplnou nebo praktickou slepotou obou očí a osoby s oboustrannou úplnou nebo praktickou hluchotou, pokud jsou osaměle žijící; osvobozeny jsou tyto osoby rovněž v případě, kdy žijí společně v jedné domácnosti.
Slevy na telefon
Pro zdravotně postižené a sociálně slabé občany je připravena i sleva na telefon, a to ve výši 200 Kč. Operátoři nabízejí svým zákazníkům spadajícím do těchto skupin speciální tarify. Příspěvek je možné využít na pevnou i mobilní linku. Pokud je žadatel o zvýhodněný tarif nezletilý, má na zřízení zvýhodněného tarifu nárok osoba, která je jeho zákonným zástupcem.
Zvláštní jízdné pro rodiče zdravotně postižených dětí
Pokud rodiče nebo opatrovníci cestují do školy, zdravotnického či sociálního zařízení za svým postiženým dítětem, mají nárok na 50% slevu z jízdného, pokud je zde dítě déle než 3 měsíce. Pokud nevíte, jak nárok na konkrétní slevu uplatnit a jaká jsou s ní spojená pravidla, jsou pro vás všechny informace připravené na Informačním portálu www.ligavozic.cz/ip, případně se můžete obrátit na Poradnu pro život s postižením.
Bližší informace o způsobech uplatnění a kompletních podmínkách jednotlivých slev najdete na www.ligavozic.cz/ip.
(lm, ata)

Komentáře

Zatím nikdo nekomentoval. Buďte proto první a vložte svůj komentář.

Přidat komentář

Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.

Hodnocení

Pro hodnocení musíte být registrovaný.

Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

Zatím nikdo nehodnotil.
Vygenerované za: 0.25 sekund
861,663 návštěv