Deprecated: Function eregi() is deprecated in /storage/content/72/1008172/prodeep.cz/public_html/intranet/maincore.php on line 18 Deprecated: Function eregi() is deprecated in /storage/content/72/1008172/prodeep.cz/public_html/intranet/maincore.php on line 35 Deprecated: Function eregi() is deprecated in /storage/content/72/1008172/prodeep.cz/public_html/intranet/maincore.php on line 35 Deprecated: Function eregi() is deprecated in /storage/content/72/1008172/prodeep.cz/public_html/intranet/maincore.php on line 36 Deprecated: Function eregi() is deprecated in /storage/content/72/1008172/prodeep.cz/public_html/intranet/maincore.php on line 36 Deprecated: Function eregi() is deprecated in /storage/content/72/1008172/prodeep.cz/public_html/intranet/maincore.php on line 37 Deprecated: Function eregi() is deprecated in /storage/content/72/1008172/prodeep.cz/public_html/intranet/maincore.php on line 37 Deprecated: Function eregi() is deprecated in /storage/content/72/1008172/prodeep.cz/public_html/intranet/maincore.php on line 38 Deprecated: Function eregi() is deprecated in /storage/content/72/1008172/prodeep.cz/public_html/intranet/maincore.php on line 38 Deprecated: Function eregi() is deprecated in /storage/content/72/1008172/prodeep.cz/public_html/intranet/maincore.php on line 39 ProDeep, z.s. - Články: RŮŽENKA A VÁNOCE

Přihlášení

Jméno

HesloZapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.

Rychlé info

Pro přidání zprávy do Rychlého infa, musíte být přihlášeni.

Žádné zprávy.

Navigace

Anketa

Zatím nejsou žádné ankety.
Deprecated: Function ereg() is deprecated in /storage/content/72/1008172/prodeep.cz/public_html/intranet/articles.php on line 38

RŮŽENKA A VÁNOCE

Já a počítače? Děláte si srandu, že? To rozhodně nebyla láska na první pohled. Proč taky. Bylo dost zájmů a počítač byl pouhým prostředkem k obživě, nutnost! Většinu času jsem trávila v práci na Městské správě sociálního zabezpečení v Brně, doma potom manžel a mnoho lepších nápadů, jak trávit zbytek volného času. Jenomže potom do mého života vstoupila mnou nezvaná, ale dozajista trvalá a věrná „kamarádka“. Důvěrně jí říkám Růženka.

A ta se rozhodla, že se mnou už zůstane. Kdo netuší, tak snad prozradí více známá zkratka rozka. A už to začalo, nejprve změnou zaměstnání, následně zkrácený úvazek, výpověď, invalidní důchod … Musela jsem opustit i některé své další zájmy. Drží se mně prostě jako klíště. Jenže si myslela, že se z ní „složím“, ale to se spletla „kámoška“! Nehodlala jsem doma sedět, litovat se a darovat jí byť jen minutku. Manžel ze mě na nervy, ale já byla ok. Pořád jsem něco vymýšlela! Podařilo se, přišla nová práce. Zaměstnání v sociálních službách, ve firmě DEEP Boskovice. Ta svoje služby staví na informačních a komunikačních technologiích. Poznávala jsem, že i počítač je skutečně dobrá věc.

To snad ne! Pronikla do jeho tajů, do možností Internetu, sociálních sítí, možností využití v sociálních službách. A nejen že můžu využívat některé speciální zařízení na základě ICT, ale díky tomuto modernímu komunikačnímu prostředku jsem našla postupně i mnoho nových přátel a kamarádů. Nejdřív úkol v aktivizační službě. Je nutno pomoci s komunikací klientovi, který má potíže s vyjadřováním mluveného slova, pak kluk na vozíku, který je tak trochu doma opuštěny a sám. Do toho další kolega, který přidá vtípek, radu a je tu když potřebuji.

Další dámy i pánové z různých koutů jižní Moravy, označovaní jsou snad za ohroženou skupinu osob se zdravotním postižením. Zdravotní postižení to máme vlastně tak trochu všichni, ale tady poznávám lidi komunikativní, nápadité, přátelské a navzdory svému postižení nacházející nová uplatnění a nové cesty životem. Obdivuhodné! Časem jsem našla vztah i k počítači, k novým přátelům. Pravda je, že někdy zapomínám na tu moji kámošku Růženku, ale ona se stejně připomíná, ale dobře jí tak. Já dnes díky počítači, ale vlastně i díky jí mám nové skvělé lidi kolem sebe. A poslední Vánoce? Jelikož nemáme s manželem Michalem děti, Vánoce jsme se rozhodli neslavit, jen tak v klidu je přejít a těšit se až bude po nich. Co vymyslet? Co dělat?

Už to mám a Michal byl nadšený. Navštívili jsme kamaráda Štefana na vozíku ve Slavkově, užili si pohodový Štědrý den s ním i jeho asistentkou. Další den jsme navštívili dalšího skvělého kamaráda a kolegu Tomáše v Brně. Nakonec prima vánoční dny, úsměvy na tvářích kluků, co víc si přát ... A mělo dojít ještě na jedno setkání. Měli jsme se sejít v Brně. Jenže manžel, abych mu asi nezáviděla, má problémy s páteří a v ten den mu bylo tak zle, že jsme do Brna jet nemohli. No co se dá dělat, zamáčknu slzu a život jde dál. Po poledni zalehneme k odpolední siestě. V tom zvoní zvonek. No kdo to ruší ve dnech svátečních?

Nikoho nečekáme! Jejda, to je síla! Tomáš, Janusz, Jaryn, Jaromír, invalidní vozík i slepecká hůl, vodící pejsek … To je překvapení, oni ti kamarádi přijeli z Brna za mnou a Michalem. A tak trávíme další, báječné odpoledne a večer, tentokrát u krbu místní restaurace. A to vše věřte nevěřte díky tomu předtím nemilovanému počítači.

Jo a Růženku? Tu jsem nechala doma, jen ať si nemyslí, že zbytek života budu jen s ní! Lenka

Hodnocení

Pro hodnocení musíte být registrovaný.

Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

Výborné! Výborné! 100% [1 Hlas]
Chvalitebné Chvalitebné 0% [Žádné hlasy]
Dobré Dobré 0% [Žádné hlasy]
Dostačující Dostačující 0% [Žádné hlasy]
Nedostačující Nedostačující 0% [Žádné hlasy]
Vygenerované za: 0.18 sekund
861,648 návštěv